Kreu > Iranologji > Mashhad (مشهد)

Mashhad (مشهد)

MASHHAD (مشهد)

Mashhad

Mashhad

Përmbajtja e artikullit:
» Mashhad
» Gjeografia dhe demografia
» Klima

Mashhad
Mashhad (persisht: مشهد nga arabishtja: مشهد Mashhad anglisht: Vendi i martirizimit) është qyteti i dytë më i madh në Iran dhe një nga qytetet më të shenjta në botën myslimane Shia. Ai është gjithashtu i vetmi qytet i madh iranian me një emër arab. Mashhadi është i vendosur 850 kilometra (530 mi) në lindje të Teheranit, në qendër të Krahinës Khorasan Razavi në afërsi të kufijve të Afganistanit dhe Turkmenisë. Popullsia në regjistrimin e popullsisë të vitit 2006, ishte 2.427.316.

Ky qytet ishte një oaz i madh përgjatë Rrugës së Mëndafshit të lashtë që lidh me Merv në Lindje. Tani Mashhadi është i njohur sidomos si vendi i prehjes së Imam Reza. Një faltore e madhe (Mauzoleum) u ndërtua më vonë për të përkujtuar imamin e tetë.

Mashhadi është i njohur edhe si qyteti i Feirdeusit, poeti iranian i Shahnameh, e cila konsiderohet si vepra kryesore epike kombëtare e Iranit.

Gjeografia dhe demografia
Qyteti është i vendosur në 36.20 gjerësi º Veriut dhe gjatësi 59.35º Lindore, në luginën e lumit Kashaf pranë Turkmenistanit, në mes të dy vargmaleve Binalood dhe Hezar-masjed. Përfitimet e qytetit nga afërsia e maleve, është të paturit dimër të ftohtë, pranverë e të këndshme, verë të bukur dhe vjeshtës të butë. Ky qytet ndodhet vetëm rreth 250 km (160 mi) nga Ashgabat, Turkmenistan.

Qyteti është qendra administrative e Qarkut Mashhad (ose Shahrestan e Mashhad) si dhe qarkut disi më të vogla (Bakhsh) e Mashhad. Vetë qyteti, duke përjashtuar pjesët e Bakhsh përreth dhe shahrestan, është i ndarë në 13 njësi më të vogla administrative, me një popullsi prej pothuajse 2,5 milionë.

Mashhad përbëhet kryesisht nga njerëz me origjinë iraniane (kryesisht persë, taxhik, Hazara, kurde dhe grupeve etnike turkmene).

Klima
Mashhad përmban një klimë të stepës me verë të nxehtë dhe dimër të ftohtë. Është i vetmi qytet ku bien rreth 250 mm reshje shi në vit, disa nga të cilat herë pas here bien në formën e dëborës. Mashhadi gjithashtu ka periudha me lagështirë dhe të thata me pjesën më të madhe të reshjeve vjetore që bien në mes të muajve dhjetor dhe në maj. Vera është zakonisht e nxehtë dhe e thatë, me temperaturat e larta nganjëherë që i tejkalon 35° C (95° F). Dimri zakonisht është i ftohtë. Mashhad gëzon mesatarisht vetëm në 2900 orë me diell në vit.

Advertisements
Kategori: Iranologji Etiketa: , , ,
  1. Ende pa komente.
  1. No trackbacks yet.

Shkruani një koment

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: