Kreu > Poezi perse > Nima Jushixh

Nima Jushixh

NIMA JUSHIXH

(12 Nëntor 1896 – 6 Janar 1960)

Nima Jushixh

Nima Jushixh

Poeti më i njohur dhe më i madhi i poezisë moderne persiane është Nima Jushixhi. Nima ka lindur në vitin 1274/1896 në qytetin Mazendaran, dhe ende dhe sot e kësaj dite ka një rëndësi të veçantë në letërsinë persiane. Ai me qëndrimin e tij se metri dhe rima nuk janë perlat e poezisë, arriti të sjellë një filozofi të re dhe të bëjë një ndryshim rrënjësor në poezinë klasike persiane. Ndryshimin që Nima Jushixhi  bëri në strukturën e poezisë persiane u bë shkak që poezia moderne të mbështetet në gjuhën e emocioneve dhe të dashurisë dhe në këtë mënyrë jo vetëm që u hodhën themelet e poezisë Nimai, por në letërsinë persiane lindi poezia e quajtur Sepid (poezia e bardhë) e cila nuk njeh ritmin e poezisë dhe më shumë ndjek logjikën e prozës. Nima Jushixhi poezitë më të bukura të tij si Kesse-i Reng Peride, Efsane dhe Hanevade-i Serbaz i ka krijuar në modelin e ri të poezisë. Në poezitë e tij hasim një lloj realizimi artificial1. Poezia e Nima Jushixhit dhe ndryshimi që ai solli në poezinë persiane u mirëpritën nga poetët si Ihvani Salis, Forugi Ferehzad, Sohrab Sepehri, Ahmed Shamlu, Menuçehr Ateshi, etj..

 

Referencat e artikullit

– Marrë nga libri “Historia e letërsisë perse”, Ahmed Tamimdari, përkthyer nga Abdullah Rexhepi, botuar nga Fondacioni Kulturor “Saadi Shirazi”. 
– 1 Azhend, Edebijati Novin Iran, f. 118.

Advertisements
  1. Ende pa komente.
  1. No trackbacks yet.

Shkruani një koment

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: