Kreu > Shqiptarët dhe feja > Papa dhe kokat e vdekura që varen mbi të

Papa dhe kokat e vdekura që varen mbi të

Olsi JAZEXHI

 

PAPA DHE KOKAT E VDEKURA QË VAREN MBI TË

1.

Në këto ditët e fundit, Tirana, kryeqyteti i Shqipërisë ka marrë një pamje të kobshme. Qeveria katolike e Edi Ramës ka varur në bulevardin Dëshmorët e Kombit fotot e disa njerëzish të vdekur. Të vdekurit, fytyrat dhe kokat e deformuara të të cilëve të gërdisin sa për nga shëmtia aq edhe nga deformimi, nuk kanë lidhje me Dëshmorët e Kombit, term i cili i dedikohet atyre mijëra shqiptarësh që ranë heronj gjatë Luftës së Dytë Botërore dhe luftuan për të çliruar Shqipërinë nga pushtuesit nazi-fashistë. Fotografitë që qeveria katolike e Edi Ramës ka varur në bulevardin kryesor të Tiranës, janë foto të anti-heronjve apo më saktë të armiqve të Shqipërisë. Të 40 “martirët” që sot qëndrojnë varë në bulevardin kryesor të Tiranë janë disa njerëz që disa dekada më parë e urrenin Shqipërinë dhe ishin agjentë të Vatikanit, Italisë fashiste, Gjermanisë naziste dhe Serbisë. Arsyeja pse Kisha Katolike dhe këshilltarët e Edi Ramës i kanë zgjedhur dhe po i ekspozojnë këta të vdekur me rastin e ardhjes së Papës në Tiranë është se personat në fjalë luftuan për Katoliçizmin, Italinë, Serbinë etj kundër Shqipërisë, një vendi që në ato kohë udhëhiqej nga muslimanët shqiptarë që përbënin shumicën e popullsisë. Por në ditën e sotme kur Shqipëria udhëhiqet nga një klikë e korruptuar të krishterësh fondamentalistë me në krye kryeministrin Rama, koha ka ardhur që antiheroi të shpallet hero, krimineli të deklarohet martir dhe Papa që nuk ka birësuar kurrë fëmijë, të thërritet “Atë”.

Si për ironi dhe arrogancë ndaj muslimanëve dhe ortodoksëve të Shqipërisë në mesin e “lugetërve” që Edi Rama dhe Kisha Katolike ka zgjedhur të “reklamojë” gjatë vizitës së Papës në Tiranë si “martirë” janë edhe një prift ortodoks i cili tradhëtoi ortodoksinë dhe u bë katolik, Papas Josif Papamihali, dhe një katundar musliman nga Shkodra, Qerim Sadiku, që tradhëtoi Islamin dhe u konvertua në katolik e u bë pjesëtar i një organizate fashiste të udhëhequr nga Mark Çuni që kundërshtonte çlirimin e Shqipërisë nga pushtuesit nazi-fashistë. Lista e “martirëve” që qeveria e Edi Ramës dhe këshilltarët e tij katolikë kanë varur në bulevardin kryesor të Tiranën përfshijnë edhe njerëz të akuzuar për vrasje, sikur murgesha Maria Tuci që organizoi vrasjen e Bardhok Bibës, apo edhe agjentë jugosllav dhe bashkëpunëtorë të shovinistit katolik Dom Loro Caka, Dom Gjon Gazulli, të cilin mbret Ahmet Zogu e vari në 2 janar 1927 për tradhëti ndaj Shqipërisë.

 

2.

Pak ditë përpara ardhjes në Shqipëri, Papa deklaroi përpara mediave se po shkon ta vizitoj Shqipërinë pasi ajo është një “vend që ka vuajtur nga një regjim i tmerrshëm ateist” dhe se tani “po përjeton një proces pozitiv e paqësor të bashkëjetesës fetare.” Deklarata e Papës e cila e tregon Shqipërinë si një vend që po përjeton një proçes pozitiv dhe paqësor bashkëjetese fetare, është ndoshta rrena më e madhe që Papa po artikulon përpara vizitës së tij në Shqipëri, përpos rrenës apo më saktë pretendimit që Papa i Romës ka, se ai është një Pontifex Maximus apo Urëtari më i Lartë që lidh njerëzinë me Perëndinë.

Po ndërsa Papa e ka për detyrë që të gënjejë dhe shesë veten si të dërguarin e Jezu Krishtit, apo Pontifexin Maximus të Kishës Katolike të Romës, një institucion fetar që u ngrit mbi gënjeshtrat dhe intrigat e pushtetit të Romës mesjetare, pretendimi i tij se në Shqipëri ka bashkëjetesë paqësore fetare është po aq i pavërtetë sa ç’është i pavërtetë edhe pretendimi i Kishës se Krishti vdiq në kryq dhe u ringjall më pas për të falur mëkatet tona.

Rrena e Papës së në Shqipëri ka një bashkëjetesë paqësore fetare mund të shihet fare qartë nëse dikush në këto momente viziton burgjet e Shqipërisë. Në këto momente në burgjet e Tiranës dergjen një dyzinë me hoxhallarë dhe besimtarë muslimanë shqiptar të cilët akuzohen për terroristë. Organizatat e spiunazhit që operojnë në Tiranë kanë lista të gjata me muslimanë që i survejojnë dhe i përndjekin, ndërsa qeveria kristjane e Edi Ramës, muslimanët shqiptarë haptazi i përgjon, arreston dhe skedon sikur të jenë kriminelë. Ndërsa kryeministri Rama e ka kthyer gjithë Tiranën në një Kishë gjigande me flamuj dhe ikona të kuislingëve katolikë të shekullit të kaluar, dhe qyteti është mbushur me kisha katolike dhe ortodokse, muslimanët refuzohen prej sa e sa vitesh që të ndërtojnë një xhami të madhe në kryeqytet.

Por, Papa ndoshta ka gjysëm të drejtë. Në Shqipëri ka bashkëjetesë, por bashkëjetesa te ne mbahet me dhunë nga kryeministri katolik dhe ambasadat e krishtera që e mbështesin atë, dhe xhelatët që burgosin e përndjekin pasuesit e Muhamedit nëpër biruca.

 

3.

Intoleranca fetare në mesin e shqiptarëve është më llahtaritëse në Kosovë. Në këto momente që po bëhet ky shkrim, në burgjet e Kosovës dergjen dhjetra muslimanë kosovarë. Klika laik-katolike e Atifete Jahjagës, Enver Hoxhajt dhe Hashim Thaçit që sot sundon Prishtinën dhe për këtë ka bekimin e NATO-s apo KFOR-it, ka shprehur në vazhdimësi me deklarata dhe me vepra se kërkon që ta zhdukë Islamin nga Kosova dhe konvertojë kosovarët me dhunë apo më saktë, siç thotë ministri i jashtëm kosovar, Enver Hoxhaj – ti konvertojë “me inxhinieri sociale” – për në katolikë (apo evropjanë). Vikarët dhe drejtuesit më të lartë të Kishës Katolike në Kosovë, të cilët gëzojnë mbështetjen maksimale të lidershipit kosovar dhe ambasadave të krishtera të Prishtinës, kanë deklaruar në mënyrë të hapur në media që kanë plane për konvertimin masiv të kosovarëve nga Islami për në Katoliçizëm. Në dhjetor 2013 vikari i Kishës Katolike në Kosovë, Don Lush Gjergji i deklaroi gazetës Illyria në Amerikë se Kisha ka “caktuar enkas një prift dhe ka ndërtuar disa kisha dhe qendra” për të konvertuar muslimanët për në katolikë.

Paralel me konvertimin e muslimanëve për në katolikë, lidershipi kosovar me politika konkrete ka dëshmuar se është në luftë me popullin e tij dhe fenë e tyre, Islamin. Kjo luftë që u zyrtarizua në vitin 2008 kur i krishteri Marti Ahtisari i dhuroi kosovarëve Kushtetuën Laike e cila përjashtoi me dhunë Islamin nga çdo aspekt i jetës në vend. E tani gjashtë vite më pas ne po e shohim sesi po implementohet Kushtetuta e Kosovës “on the ground”. Gratë me shami përndiqen, mjekroshat arrestohen, dhe vendi kudo e ngado katoliçizohet. Kosovarët që bëjnë hajgare me mitet e krishtërimit, sikur Skënderbeu apo Nënë Tereza burgosen, dhe çdo aktivitet i tyre civil përndiqet.

Arrestimet që u bënë në Kosovë në 17 shtator 2014 ku repartet antiterroriste kosovare arrestuan 12 ulematë më të famshëm të Kosovës me në krye, “Papën e Islamit kosovar” Imam Shefqet Krasniqin dhe liderin e Partisë Lëvizja Islame Bashkohu, tregon që Kosova sot është kthyer në një diktaturë laik-katolike, ku bashkëjetesa fetare ka marrë fund. Diktatura e sotme fetare në Kosovë ka tendenca të bëhet edhe më e egër dhe e frikshme sesa diktatura argjentinase e Jorge Rafael Videlas, diktaturë me të cilën Papë Bergolio bashkëpunoi. Papë Françesku qëndron i akuzuar se ka bashkëpunuar me “Batallón de Inteligencia 601” apo me SHIK-un argjentinas dhe se ka qenë bashkëfajtor në rrëmbimin dhe torturimin e priftërijve Orlando Yorio dhe Franz Jalics.

 

4.

Në Dhiatën e Re, librin të cilin Papë Françesku i predikon të krishterëve si mësim të Perëndisë (dhe prej të cilit mbahet në punë si Papë), të krishterët kanë një histori mbi mbretin Herod Antipa. Herodi që ishte mbret romak, kishte marrë për nuse, gruan e vëllait të tij e cila quhej Herodiada. Gjon Pagëzori, i cili ishte profet i Zoti e kishte kritikuar mbretin për martesën që kishte bërë me gruan e vëllait të tij. Historia biblike tregon se kjo kritikë e kishte acaruar marrëdhënien e mbretit me Gjon Pagëzorin. Një ditë, kur mbreti po festonte ditëlindjen e tij, vajza e Herodiadës që ky e donte shumë, i tha që nëse e donte shumë ti jepte asaj “kokën e Gjon Pagëzorit në tepsi.” Herodi që donte ti bënte qejfin vajzës së dashnores së tij, ia preu kokën Gjonit dhe ja dha vajzës së gruas së tij.

Arresimi i 12 ulemave të Kosovës që ndodhi këtë 17 shtator 2014 në Kosovë, katër ditë përpara ardhjes së Papës në Shqipëri duket sikur i ngjan shumë historisë së Herod Antipës dhe Gjon Pagëzorit. Siç edhe Mahmut Halimi, avokati mbrojtës i imam Enis Ramës tregoi në emisionin Info Magazine të Klan Kosovës në 17 shtator 2014, arrestimi i 12 ulemave të Kosovës nga qeveria e Kosovës nuk është bërë pse ata janë fajtor për ndonjë krim, por për ti bërë qejfin Papës. Disa javë përpara ardhjes së Papës në Shqipëri lidershipi kosovar i pati kërkuar Papës që t’i priste edhe ata në Tiranë dhe t’a njihte paloshtetin që NATO ndërtoi për ata në Ballkan. Por Papa, si një i krishterë i mirë që duket të jetë, nuk pranoi që të zëmeroj të krishterët e Serbisë dhe për këtë mesa duket refuzoi lidershipin kosovar. I gjetur ngushtë me këtë refuzim papal dhe duke parë që Edi Rama i ka mbushur burgjet me hoxhallarë e besimtarë Islam në Tiranë, dhe ja ka zënë frymën bulevardit Dëshmorët e Kombit me foto kuislingësh të vdekur katolikë, udhëheqësija e Kosovës mesa duket ka vendosur të luaj Herod Antipën. Të 12 ulematë që regjimi i Hashim Thaçit arrestoi në Prishtinë pak ditë më parë, mesa duket janë burgosur për t’i servirur Papës koka hoxhallarësh në tepsi sikur Herodi me Gjon Pagëzorin.

 

5.

Kokat e hoxhallarëve që sot dergjen në burgjet e Tiranës dhe Prishtinës, dhe kokat e priftërijve katolikë që varen në bulevardin Dëshmorët e Kombit në Tiranë, tregojnë se deri ku ka arritur niveli i bashkekzistencës fetare sot në mesin e shqiptarëve. Ndërsa nesër në sheshin kryesor të Tiranës, mijëra katolikë me në krye priftërijtë e tyre, kryeministrin Edi Rama dhe stafin e tij katolik do ta marrin pjesë në ceremoninë fetare të drejtuar nga Papa dhe do brohorasin për triumfin e Katoliçizmit mbi Islamin dhe Ortodoksinë, disa qindra familje besimtarësh muslimanë shqiptarë do të vajtojnë. Fëmijët e ulemave dhe besimtarëve muslimanë që Edi Rama dhe Hashim Thaçi mbajnë në burgje do të qajnë për prindërit e tyre, të cilët qëndrojnë të burgosur sikur Gjon Pagëzori kur e arrestoi Herod Antipa. Sëbashku me ata, disa miliona taksapagues muslimanë shqiptarë që jetojnë në të dy anët e kufirit, do të shohin Papën të flasë për bashkëjetesën, për Krishtin që ndihmonte të varfërit, për Nënë Terezën që ushqente magjypët e Indisë dhe për mbretërinë e Jezu Krishtit të cilën Papa gënjen e thotë se do të vijë shpejt. Ndërsa vikarët dhe kryeministrat e Katoliçizmit do u bëjnë thirrje muslimanëve shqiptarë që ta lënë Islamin dhe të bëhen katolikë në mënyrë që të hyjnë në xhenetin e Papës.

Megjithatë, pas kësaj ceremonie pompoze, Papa do i hypë avionit dhe do kthehet në pallatin e tij lluksoz në Romë. Kokat e “martirëve” të Kishës Katolike do largohen nga sheshi tamam sikur xhindet zhduken kur lind dielli në Sabah. Edi Rama dhe gangsterët katolikë që e rrethojnë atë do të vazhdojnë të vjedhin e grabisin paratë e shqiptareve. Ndërsa muslimanët shqiptarë do të vazhdojnë që të vuajnë nën dhunën e varfërisë dhe krishtërimit, e dëgjojnë politikanët e tyre të flasin për bashkëjetesën dhe harmoninë fetare, të cilën e ka bekuar edhe vetë përfaqësuesi i Jezu Krishtit, i madhi Papë!

Advertisements
  1. Ende pa komente.
  1. No trackbacks yet.

Shkruani një koment

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: